Zateplování cihlových bytových domů je pro jejich majitele zhruba stejně výhodné jako je pro eskymáky žijící v iglů výhodný nákup ledničky.
V článku se dozvíte:
Kdo vydělá na programu Zelená úsporám?
Za jak dlouho se zaplatí zateplení fasády prostřednictvím polystyrénových nástěnek?
Pro koho je výhodné zateplovat fasády bytových domů a pro koho to výhodné opravdu není?
Proč je zateplování zdí cihlového domu polystyrénovými nástěnkami omyl?
Proč někteří členové výborů SVJ tolik podporují myšlenku, aby byl cihlový dům, kde žijete, zateplen polystyrénovými deskami?
Argumenty zateplovačů aneb proč je nutné co nejdříve zateplit vnější stěny cihlového bytového domu:
- Když polepíme vnější stěny našeho domu polystyrénovými nástěnkami, tak ušetříme.
- Úspora po zateplení bude tak veliká, že se vyrovná splátkám půjčky.
- Nová fasáda bude mucinky moc hezky vypadat.
- Sousední dům již zateplili a podívejte, jak jejich dům hezky vypadá!
- Záruka na zateplovací systém i na barvy na fasádě je deset (dvacet, padesát...) let.
Realita:
- Když polepíte vnější stěny vašeho domu polystyrénovými nástěnkami, tak údajně ušetříte prý až 30 % nákladů na teplo.
- Úspora po zateplení bude prý tak veliká, že se vyrovná splátkám půjčky.
- Deset (dvacet...) let však budete splácet částku ve výši několikanásobku "ušetřené" částky.
- Typicky pak: splátka půjčky na zateplení za každý byt bude činit více než tisíc korun měsíčně.
- Úspora za ušetřené teplo bude činit pouhých 300 Kč měsíčně.
- Nechci tu slevu zadarmo v praxi:
Každý měsíc po dobu nejméně 10 let za každý byt zaplatíte 1 200 Kč za splácení úvěru a tím ušetříte v každém bytě 300 Kč za teplo. - Nová fasáda bude hezky vypadat.
- Možná rok, možná dva.
- Možná už během několika měsíců ji proklovou ptáci.
- Nástěnkovací firma možná opravdu použije avizované drahé samočistící barvy, které udrží jásavé odstíny dlouhé roky. Proč by to však dělala, že?Zateplená fasáda bude hezky vypadat...
- Záruka na zateplovací systém i na barvy na fasádě je deset (dvacet, padesát...) let.
- ...nástěnkářské bratrstvo totiž nabídne klidně záruku sto (tisíc...) let na polystyrénový zateplovací systém.
- Když však dojde k oprávněné reklamaci, tak zjistíte, že nástěnkářská firma
- již neexistuje
- existuje, ale nebere telefony, neodpovídá na emaily ani na doporučené dopisy
- odmítá zodpovědnost za fasádu zničenou ptactvem typu datel
Pro koho je výhodné zateplení cihlových bytových domů polystyrénovými zateplovacími systémy:
- pro nástěnkářské firmy
- pro správně motivované členy výborů Společenství majitelů bytů (ptáci na střechách zateplených domů štěbetají o nejméně desetiprocentních motivačních pobídkách pro předsedy SVJ)
- pro firmy zprostředkovávající rozdělení a přidělení dotací typu Zelená úsporám
- pro milovníky plísní v obvodových zdech svých domů
- pro fanoušky zvýšení koncentrace radonu a oxidu uhličitého ve svých bytech
Otázky, které by měly být zodpovězeny před prvním pokusem svolat schůzi SVJ o zateplování obvodových zdí cihlového bytového domu:
- Mají všechny byty plastová okna?
- Je možná výměna oken po zateplení domu a vzniku nové fasády bez rizika jejího poničení?
- Nemělo by být dříve měření tepelných ztrát a potom úvahy o zateplení?
- Budeme zateplovat bez výběru z více nabídek, protože ta nabídka, co přinesl výbor, je prostě úžasná a má i neuvěřitelně výhodné financování, protože to tvrdí předseda výboru SVJ?
- Z čeho zaplatíme během několika let nutné další opravy společného majetku (uvedení výtahu do stavu vyžadovaného aktuálními normami, výměna společných hliníkových elektrických rozvodů na chodbách starých již více než 40 let, revize a případná oprava hromosvodů...), když budeme mít fond údržby vyluxovaný kvůli úvodní platbě zálohy za zateplování?
- Jaká je tloušťka zateplení? Kde je uvedena v nabídce?
- Jaká je garantovaná úspora tepla po zateplení? Kde je ve smlouvě? Jak je sankcionováno, když se ukáže, že slibované úspory jsou z říše snů?
- Souhlasí všichni majitelé bytů s tím, že budou oni i jejich nemovitost figurovat deset (dvacet...) let v seznamu lidí zatížených půjčkou?
- Jak budeme postupovat, když někdo nebude moci splácet svou část našeho dluhu? Necháme dům exekutorům nebo to zaplatíme za něj?
- Souhlasí všichni majitelé bytů se značným zvýšením svých plateb za bydlení po dobu deseti (dvaceti...) let?
- Uvěří někdy všichni majitelé bytů, že se investice do zateplení vrátí během jejich životů či během životnosti polystyrénových desek?
- Mají majitelé bytů rádi plísně?
- Jakou máme představu o úspěšnosti reklamací zateplení fasády?
- Jak vypadá původně hezká barva fasády na stěnách jiných domů ve městě po pouhých deseti letech?
související:
- Plísně v bytě i na fasádách
- Zateplili a zplesnivěli (včetně fotodokumentace)
- Za žádost o dotaci zaplatila 19 tisíc, na vyřízení marně čeká už rok
- Plísně a mechy se vyskytují na západních a severních stranách domů již s odstupem cca 5 let po generální opravě fasády
- Dotaz: Je chybou mít na fasádě extrudovaný polystyren?
- Vnitřní tepelné izolace. Výhody a nevýhody
- Návratnost zateplení: 18 let
- S narůstající oblibou a se stále rychleji rostoucím počtem zrealizovaných zateplovacích systémů velmi rychle narůstá i počet realizací, kde je povrch fasády zasažen poměrně masivním růstem mikroorganismů
- Výživné obrázky plísní na fasádách
Fasáda několik let po zateplení: Copak se to stalo s původně krásnou barvou? Co je příčinou oněch skvrn na fasádě? Snad to nejsou zdraví nebezpečné plísně? Jak vznikla díra do fasády (v levé části snímku)? To nebudou ptáci... K trvalému poškození fasády zřejmě stačilo opření jízdního kola...
http://instantni.blogspot.cz/2014/09/zatepleni-obvodovych-zdi-bytovych-domu.html
10 komentářů:
Hezký den přeji, článek mne zaujal, rád bych jej případně i další publikoval na webu: http://www.trutnovak.cz/. Je to možné? Děkuji.
Budu rád, pokud tento text dáte dál. Budu vděčný, pokud se objeví odkaz na zdroj.
Přeji mnoho štěstí v boji s hloupostí.
Nám se čas od času také na zdi objeví plíseň. Koupila jsem si na ni speciální protiplísňový prostředek , se kterým plíseň úspěšně zlikviduji. Už se těším, až bude jaro a budeme moct celý den větrat. Pak se nám doma plíseň vůbec nedělá. Od podzimu do jara je to ale hrozný.
No, já se na zateplení asi taky budu muset letos vrhnout. Máme poměrně starý domek, kde to prostě je potřeba. Stejně jako nová fasáda. Ve spodním patře už mám jasno, ale do druhého bych chtěl zkusit dát takové ty plechové fasádní panely. Nedávno jsem to viděl na jednom domě tady u nás a hodně se mi to zalíbilo.
Tak to je hodně zajímavý článek. Díky mockrát. My teda zatím náš dům zateplený nemáme, ale během tohoto roku bychom to chtěli stihnout, tak snad se nám to podaří. Jen tak mimochodem, snad nevadí, že se podělím, ale nedávno jsem narazila na tento článek, který se právě zateplení také věnuje. Je to docela zajímavé čtení, zvlášť pro ty, které zateplování čeká.
Dobrý článek a vhodně zvolené téma. My jsme nedávno zateplovali zděný vikýř, skrz který nám začala plesnivět půda. Respektive tam bylo zateplení od minulé firmy tak zfušované, že to bylo potřeba předělat. Přemýšlel jsem, jak to udělat hlavně s lešením. Nechtěl jsem půjčovat celou konstrukci. Nakonec nás ale zachránila půjčovna plošin Praha, která nám zapůjčila pracovní plošinu a dokonce ji dovezla až na místo. :)
My máme dům zateplený 10 cm polystyrenem, ve stropě máme fouknou izolaci a topení v podlaze, takže máme topení dobře ošetřené. Topíme dřevem v akumulačních kamnech a topení nás stojí úplné minimum. Sice jsme měli velké investice na začátku, ale za pár zim se nám ty peníze vrátí. Bál jsem se topení dřevem, ale díky té akumulační nádrži nemusíme topit nonstop :-) .
Jsem fakt rád, že my už máme zateplení dávno hotové. Dělali jsme to před dvěma lety. Nad čím ale teď v poslední době hodně přemýšlím je přechod na nějaký jiný druh vytápění. Zatím se mi nejvíc zamlouvají tepelná čerpadla země-voda. Co si o tom myslíte? Máte s tím někdo zkušenost?
Já si fakt nemyslím, že by to zateplování bylo takové peklo. Ono si vezměte třeba i to, že bez něj by taková montáž hromosvodu dnes už vůbec nešla realizovat. Ono se to možná zdá jako dost bizarní situace, ale fakt jsem to jednou zažil, že jedna firma odmítla dát hromosvod na dům bez polystyrenu.
V rámci bytových domů nebo dokonce SVJ hodně záleží na tom, jak se dohodnou vlastníci jednotek. Jako všichni, kdo si to někdy zkusili, znají ty situace, kdy se prostě nedohodnou a dům chátrá, všechny to štve, ale ruce jednohlasně nezvednou. V tomhle ohledu je pomalu jednodušší stavba objektu jako jsou třeba zemědělské montované haly, protože tam řešíte jenom záměr investora a to je vše.
Okomentovat