pondělí 22. listopadu 2010

Kajínek

Český akční krimi thiller.

Jako akční je film asi označen kvůli scéně jak ze spotů "Nemyslíš, zaplatíš!", části věnovaná problémům vzniklým kvůli telefonování za volantem.

Do kategorie thriller film Kajínek patří asi za horolezecké scény hlavního hrdiny unikajícího z vězení, pak za nezbytný uprchlíkův běh potokem i za efektní horolezeckou akci speciální jednotky Policie ČR celou téměř zcela zpackanou kudličkou ženy v okně o dvě patra výše.

Kategorii krimi Kajínek dle všeho splňuje brutálním bitím vězně Václava Bárty. Vynikne při něm Noidova celoplošná kérka, jen ten vytetovaný nápis "Filípek" nějak není vidět. Vězně Noida bijí dozorci tak, že kdyby to bylo poblíž města Guantánamo, tak má americký prezident co vysvětlovat. Fakt český kriminál stále funguje dle tradic vyšetřovatele Grebeníčka st.?  

Scéna s za ruce svázanou nahou barmankou pověšenou tak, aby z ní byla dobrá hračka pro její věznitele je asi akční krimi thiller. 

Pak už jen několik luxusních interiérů domorodých právníků (z části jak jinak pěkných hajzlů, ale psss, to se na začátku nesmí vědět!), věčné telefonování z véčka Motorola Razor, dozorce plivající do Kajínkova ešusu s jídlem. Na jiný psychický teror fantazie tvůrců nestačila:( Kajinek přitom v jednom rozhovoru hovořil o tom, jak mu každou hodinu v noci rozsvítí, aby ho "ztotožnili". Tato pakárna je daleko výživnější než bachařův hlen ve vězeňské UHO.

Body plus za uvěřitelného hajzla ve vyšších službách v podání Vladimíra Dlouhého. Kdo mu to asi v závěru filmu volal? Kdo je ten super lotr tahající za nitky našimi životy? Miroslav? David? Mašinka? Mlha? Dědek? Téčko? Nebo snad dokonce Íčko? 

Vykoupení z věznice Shawshank nebo snad Útěk z vězení či Motýlek jsou filmy z úplně jiného světa než je Kajinek. Zahraničním předlohám chybí dlouhé záběry na jdoucí krásnou (tentokráte blondýnku) Tatianu Vilhelmovou, nálety na střechu Fox River v Prison Break jsou také nějak dynamičtější než na střechu pevnosti Mírov.

Celých 107 minut filmu Kajínek ti dovolí odejít uvařit kafe, aniž bys musel zastavovat DVD. Dáš vařit vodu a vrátíš se do stejného interiéru ke stejnému ději.

Souhrn pro netrpělivé, co nechtějí číst moc písmenek:

Kajínek by byl úžasný film, kdyby to někdo sestříhal na 40 minutovou epizodu nějakého seriálu vysílaného na Nově okolo desáté večer. Právníci jsou fakt lumpové. Při řízení netelefonovat! 

 

 

 

Žádné komentáře:
© Příliš starý na rock and roll * web http://instantni.blogspot.com
Použití jakýchkoli zde zveřejněných materiálů (textů, fotografií i jiného obsahu) pouze po dohodě s autorem.